India won two medals on day one of the Asian Games with wrestler Bajrang Punia defeating Japan's Takatani Daichi in the men's 65kg Freestyle final, and Apurvi Chandela and Ravi Kumar winning a bronze medal in 10m Air Rifle Mixed Team event.
Meanwhile, on day two, Deepak Kumar won a silver medal in men's 10m air rifle event after producing excellent scores at crucial junctures, pipping fancied teammate Ravi Kumar at the 18th Asian Games here today.
Deepak shot 247.7 to finish second on the podium behind China's Haoran Yang, who won the top prize with a Games record 249.1 at the JSC Shooting Range of this port city.
Bajrang, who came into the Asian Games as favourite to win the gold in this category, beat his Japanese opponent 11-8 in the final bout.
The 24-year-old Indian had won three consecutive gold medals -- CWG (Gold Coast), Tbilisi Grand Prix (Georgia) and Yasar Dogu International (Istanbul) -- ahead of the Asian Games.
En route to his gold medal bout, Bajrang defeated Khasanov Sirojiddin (Uzbekistan), Fayziev Abdulqosim (Tajikistan) and Batchuluun Batmagnai (Mongolia).
Apurvi and Ravi Kumar aggregated 429.9 after 42 shots in the 48-shot final and were in second spot for major part of the 48-shot finals before China overtook them to take the silver.
The strong Chinese pairing of Ruozhu Zhao and Haoran Yang ended with a score of 492.5. Chinese Taipei's Yingshin Lin and Shaochuan Lu claimed the gold, scoring 494.1.
Korea and Mongolia finished fourth and fifth respectively in the event held for the first time at the Games.
It was a maiden Asian Games medal for Chandela, who will be aiming for a better colour medal in the 10m air rifle. Chandela is also a multiple time World Cup winner and had bagged gold at 2014 Commonwealth Games in Glasgow.
Meanwhile, here's India's schedule on Day 2 of competitions at the 18th Asian Games on Monday.
Badminton:
Women's team event: 8am IST
India vs Japan
Men's team quarterfinal: 1pm IST
Inda vs Indonesia
Basketball
Women's Preliminary Round match: 9am IST
India vs Unified Korea
Handball
Men's handball: 10 am IST
India vs Malaysia:
Hockey
Men's Pool match: 7pm IST
Kabaddi
Womem's team event: 8:40am IST
India vs Thailand
Men's team event: 3pm IST
India vs South Korea
Sepaktakraw:
Men's Team Regu Preliminary Round
India vs Iran 8am IST
India vs Indonesia 2pm IST
Women's Team Regu Preliminary Round: 11am
India vs Lao
Shooting
Women's Trap event Qualification Day 2: 7am IST
Shreyasi Singh, Seema Tomar
Men's 10m Air Rifle Qualification: 6:30 am IST
Ravi Kumar, Deepak Kumar
Men's Trap Qualififcation Day 2: 8am IST
Manavjit Singh Sandhu
Women's 10m Air Rifle Qualification: 8:30 am IST
Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela
Swimming
Men's 800m Freestyle Qualification: 8am IST
Advait Page
Men's 50m Backstroke: 8:22am IST
Srihati Nataraj, Arvind Mani
Men's 200m Individual Medley Qualification: 7:45am IST
Neel Roy
Men's 4 x 200m Freestyle Relay Qualification: 9:15 am IST
Taekwondo
Women's 53 Kg: 9am IST
Latika Bhandari
Tennis: Starts at 9am
Men's Singles: Prajnesh Gunneswaran vs M Rifqi Fitriadi
Ramkumar Ramanathan vs Kit Hong Wong
Men's Doubles:
Rohan Bopanna/Divij Sharan vs IA Susanto/DA Susanto
Sumit Nagal/Ramkumar Ramanathan vs Abhishek Bastola/SB Bajracharya
Women's Singles:
Ankita Raina vs Beatrice Gumulya
Karman Kaur Thandi vs Jargal Altansarnai
Mixed Doubles
Rohan Bopanna/Prarthana Thombare
Women's Doubles
Ankita Raina/Prarthana Thombare vs SM Khan/ U Suhail
Volleyball
Men's Preliminary 2:30pm IST
India vs Hong Kong
Wushu start 6pm IST
Men's Sanda -56kg
Santosh Kumar vs Zaid Ali Wazea
Men's Sanda -60kg
Bhanu Pratap Singh vs Foroud Zafari
Men's Sanda -60kg
Narender Grewal vs Jr Clemente Tabugara
Wrestling starts 12pm IST
Men:
Sumit 125 Kg
Women:
Vinesh Phogat 50 Kg
Pinki 53 Kg
Pooja Dhandhi 57 Kg
Sakshi Malik 62 Kg